VPN Nedir? Ne İşe Yarar?

 

Kahve içmeye gittiğiniz Starbucks’ta bağlandığınız ağ üzerinden siber saldırıya kolay bir şekilde uğrayabileceğinizi biliyor musunuz? Ortak bir ağa bağlanmasanız bile her çevrimiçi hareketinizin bir veritabanında kaydedildiğini ve muhtemelen üçüncü partilere satıldığını biliyor musunuz?

Bilgisayarda vakit geçirirken fiziksel olarak yanınızda kimse olmasa da çevrimiçi aktiviteler takip ediliyor. Bu sebepten ötürü, çevrimiçi gizliliği Corona sırasında bir süreliğine tamamen dijitale dönen hayatlarda ve sonrasında sağlamak çok önemlidir. Siber saldırılar gelişen teknoloji ile birlikte çok komplike ve sofistike hale gelmiş olsa da siber saldırganlar bu saldırıların çoğunluğunu insan hatası faktörü üzerine inşa etmektedir. 

VPN ile çevrimiçi gizlilik sağlanabilir. Tarayıcıda VPN kullanılarak fiziki konum gizlenebilir

 
VPN Nedir?

VPN (Virtual Private Network - Sanal Özel Ağ), küresel internet altyapısını kullanarak cihazlar arasında sanal ve güvenli iletişim tünellerinin oluşturulmasını sağlayan bir teknolojidir. VPN programları bireylerin çevrimiçi gizliliğini sağlarken internetteki sınırsız içeriğe ulaşmalarını sağlar. 

VPN programı kullanılan cihaz üzerinden bir web siteye girilmek istendiğinde veri paketleri öncelikle cihaz ve VPN sunucusu arasında oluşan tünele gider. Bu tünel, tünelleme protokolleri ile oluşturulur ve güçlü şifreleme yöntemleri ile korunur. VPN programları aynı zamanda kimlik doğrulama gerçekleştirdiği için bu tünele yetkisi olmayan bir parti erişemez. 

En güvenilir tünelleme protokolü OpenVPN’dir. IKEV2 de güvenilir bir protokoldür fakat her platformda mevcut değildir. Noktadan Noktaya Tünelleme Protokolü (PPTP) ise en hızlı fakat en güvenilir olmayan tünelleme protokolüdür ve zorunlu olmadığı takdirde kullanılmamalıdır. 

Şifreleme yöntemleri arasından en gelişmiş ve güçlü şifreleme sağlayanı Gelişmiş Şifreleme Standardı (AES) 256 bit anahtar ile gerçekleştirilen şifrelemedir. Bu şifrelemenin bir kaba kuvvet saldırısı ile çözülmesi binlerce yıl süreceğinden dolayı deşifre olmasına imkansız gözüyle bakılmaktadır. 

VPN Ne İşe Yarar?


VPN programları ile IP adresi gizlenebilir. IP adresi, internet servis sağlayıcısı tarafından ağa bağlanan her cihaza atanan eşsiz bir seri rakamdır. Çevrimiçi gerçekleştirilen her aktivitenin veri paketinde IP adresi bilgisi başlıkta yer alır. Bu bir web siteyi ziyaret etmek, arama motorunda arama yapmak veya e-posta göndermek olabilir. Bu aynı zamanda her çevrimiçi aktivite üzerinden fiziki konumun ele verildiğini gösterir. 

VPN programları dünyanın herhangi bir yerinden internete bağlanma fırsatı sunar çünkü farklı konumlarda sunucuları bulunur. VPN programı ile cihazın gerçek IP adresi, VPN sunucusunun IP adresi ile maskelenir. Gerçekleştirilen her çevrimiçi aktivite artık VPN sunucusunun konumundan gerçekleştiriliyormuş gibi gözükür. 

VPN ile Amerika üzerinden internete bağlanıldığında artık cihaz fiziken Amerika’da gibi Amerika içeriklerine erişim imkanı sunar. Bunun yanında, gerçek fiziki konumdaki erişim engellerinin aşılmasını sağlar çünkü erişim engelleri IP bazlı gerçekleştirilir. Derinlemesine Paket İnceleme (DPI) ile gerçekleştirilen erişim engelleri de aşılır çünkü veri paketleri şifrelendiğinden dolayı içeriği taranamaz. 

VPN ağ üzerinde iletişimi şifreliyor ve fiziki konumu internetten gizliyor. VPN ile sınırsız internete erişmek mümkün fakat uygulamalar üzerinden gerçekleştirilen iletişimler hala şifreli olmuyor.

Bir siber güvenlik şirketi olan ExpressVPN, çevrimiçi gizliliği sağlamak adına Facebook uygulamasının silinmesini ve anlık iletişim için Signal gibi güçlü uçtan uca şifreleme sağlayan uygulamaların kullanılmasını öneriyor. 

Ücretsiz VPN programları ile DNS sızıntısı yaşayabilirsiniz veya çevrimiçi hareketleriniz bu sefer ücretsiz VPN tarafından kaydedilebilir ve üçüncü partilere satılabilir. Ücretsiz olan programlarda kazanç genellikle kullanıcı verilerinin üçüncü partilere satılması ile elde edilir. Ücretsiz VPN, antivirüs, hafıza temizleme gibi programlar bu sebeple kullanılmamalıdır. 

Yazar: Büşra UĞRAL